„Kamizelka oscylacyjna Vest” – tak czy nie?

„Kamizelka oscylacyjna Vest” – tak czy nie?
15 lutego 13:31 2012 Print This Article

Kochani  co jakiś czas powraca w  w naszej rodzinie temat kamizelki oscylacyjnej Vest –  walczyć o jej zakup, czy nie?
W ostatnim okresie, moim zdaniem stan Mateuszka jest jakby to nazwać „inny” .Mimo częstych naszych wizyt lekarskich, badań osłuchowych,  nic nie wskazuje na to aby stan jego zdrowia uległ znacznemu pogorszeniu ale z moi obserwacji  ( wbrew nawet opinii pozostałych członków rodziny ) wynika, że…..

jest po prostu ogólnie mówiąc, gorzej. Według mnie więcej kaszle, mimo stosowania różnych metod nie dający się pokonać katar, o bardzo częstych przeziębieniach nie wspomnę. Wtedy w naturalny sposób zaczyna się poszukiwanie metod, które mogłyby pomóc i jak wspomniałem wraca jak bumerang hasło kamizelka oscylacyjna.

Obserwujemy oczywiście część naszych, powiedzmy wirtualnych znajomych borykających się z podobnymi problemami, którzy  mimo wcześniejszych obaw a nawet niepochlebnych  opinii o kamizelce, już są w jej posiadaniu.
Oczywiście jasne jest od samego początku, że jeżeli kamizelka mogłaby w jakiś znacznym stopniu pomóc Mateo,  mimo nieprawdopodobnie wysokiej ceny, ( średnio około 30.000 zł ) próbowalibyśmy o nią powalczyć ale……

Nie pamiętam ile razy córka wysyłała zapytanie o potrzebę stosowania kamizelki u Mateuszka do Doktora Pogorzelskiego z Rabki. Doktora chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest jednym z największych autorytetów w walce z mukowiscydozą. Pytaliśmy też lekarzy prowadzących Mateuszka na miejscu.
Każda odpowiedź a było ich już kilka, brzmiała następująco: nie ma takiej potrzeby. O to wczorajsza odpowiedź na nasze kolejne zapytanie przesłana przez Doktora Pogorzelskiego:

Szanowna Pani

„Koszt kamizelki to obecnie około 30 tys. zł. Jej skuteczność nie przewyższa innych metod fizjoterapii, pod warunkiem ich prawidłowego wykonywania.
W wieku prawie 6 lat można stosować równie skuteczne zabiegi polegające na oddychaniu przez system System PEP lub Acapella.
Moim zdaniem szkoda wydawać tak duże pieniądze na kamizelkę”

Pozdrawiam

Do tej pory stosujemy drenaż w formie oklepywania i według lekarzy Mateuszek nie ma większych zalegań, natomiast Doktor zalecił skorzystanie z wyżej wymienionych systemów, jako zabiegów równie skutecznych co kamizelka?
Mamy mętlik w głowie, bo przecież inni rodzice opiekunowie robią równie wszystko aby pomóc i ratować swoje pociechy. Ktoś, myślę o lekarzu zalecił, lub polecił, zgodził  się na korzystanie z kamizelki oscylacyjnej.
W naszym przypadku 4 znakomitych lekarzy zajmujących się mukowiscydozą  ma podobne zdanie do zacytowanego powyżej, Doktora Pogorzelskiego. 
Do tego jeszcze kiedyś już o tym pisałem, stosunek do Kamizelki Oscylacyjnej Vest w Holandii:
 

„The Vest”- jej działanie to tylko mit ?

„The Vest”- nie ma wartości.
artykuł z dnia: 29-05-2007 holendrska strona Fundacji CF

 

Co to jest The Vest- kamizelka oscylacyjna.

 

[nice_alert]Kamizelka oscylacyjna, to system, który poprzez wibracje ma na celu rozluźnić śluz zalegający drogi oddechowe. System ten to pewien rodzaj nadmuchiwanej kamizelki ( w rożnych rozmiarach), podłączony rurkami do aparatu, który w sposób bardzo szybki, wpompowuje i wypompowuje powietrze z kamizelki ( zasada dmuchania balona i wypuszczania powietrza, ale poprzez system komputerowy), co powoduje wibracje na klatce piersiowej .
Pomysł polega na tym, że dynamiczny ruch powietrza powoduje wibracje, które powodują rozluźnienie śluzu , który łatwiej jest odkaszlnąć i łatwiej jest przesuwany z dróg oddechowych.

 

Kilka lat temu, The Vest, została w w Holandii zaprezentowana, ale nie było potrzeby i zastosowanie kamizelki w Holandii nie znalazło poparcia u medyków i badaczy.
Niedawno Hill-Rom- angielski producent kamizelki oscylacyjnej zaproponował wprowadzić ja na rynek holenderski. Ten sam dostawca ( Hill-Rom ) zaproponował grupie ludzi z CF, poddać kamizelkę próbie testów i badań.

 

Opinia Medische Raad van Advies.( MRvA).
organizacja NCFS poprosiła MRvA o opinie na temat kamizelki.
z której wynika, że nie ma potrzeb, by kamizelkę przepisać pacjentom.

 

Z rozważań wynika, że za mało jest ( a nawet jakościowo dobrych ) badan wykonanych na temat wpływu takiego systemu jak The Vest
Z nowej dyrektywy początku następnego roku wynika, że ” technika kamizelki” w tym
The Vest, nie posiada oczekiwanych rezultatów w porównaniu z innymi metodami terapii oddechowych, wręcz może szkodzić .
W przeciwieństwie do wszystkich terapii, jest kamizelka drogim aparatem, bo kosztuje 18.000 euro.

 

[nice_warning]Ostatnie badania wykazują, że podczas używania kamizelki oscylacyjnej, tlen we krwi spada, u ludzi ze złą lub słabą funkcją płuc, co jest szkodliwe,
Używanie kamizelki może prowadzić do obniżenia rezultatów rożnych innych metod terapii, do zaprzestania odkasływania śluzu, co jak wiemy jest niezmiernie ważne,[/nice_warning]

 

Co to wszystko oznacza w Holandii.
Jeżeli pacjent z CF chce zakupić na własne ryzyko tę kamizelkę, musi sam koszty ponieść.
ważne; w Holandii koszty tej kamizelki powinny ponosić ubezpieczenia jak każde inne środki leczenia pacjentów z mukowiscydozą. Jeżeli pacjent zwróci się do ubezpieczenia po zapłatę tego aparatu, ubezpieczenie mu odmówi.
Więc zwróci się pacjent do Fundacji NCFS o zapłacenie kosztów i tu również otrzyma odmowę, gdyż zarówno firmy ubezpieczeniowe jak i Fundacja kierują się ustawa MRvA[/nice_alert],

 

Ważne;

[nice_alert]jeżeli pacjent nie stosuje się zaleceniom lekarskim w Klinikach CF, lekarz ma prawo odmówić leczenia.
cyt: Kamizelka oscylacyjna to aparat drogi i kupowany przez zainteresowanych, na własne i wyłącznie na własne ryzyko późniejszej odpowiedzialności za skutki z tym związane[/nice_alert]

Tylko po zacytowaniu powyższej informacji na jakimś z forum poświęconym mukowiscydozie mimo, że to nie moje zdanie a tylko cytowana opinia, zostałem zaatakowany przez posiadaczy kamizelek jako ten który wprowadza zamęt i burzy mit cudownej kamizelki.

Jak jest naprawdę? Robimy wszystko co zalecą nam fachowcy aby stan Mateuszka był jak najdłużej dobry ale widząc, że  większość już jest w ich posiadaniu, mimo tego co napisałem, nadal nie wiemy co robić?
Gdybyśmy się nawet zdecydowali, to cena jest oczywiście zaporowa pomimo  możliwość częściowej dotacji. Gratulujemy tym, którym udało się zebrać z 1% cała kwotę na kamizelkę, nam chyba to nigdy się nie uda.

Razem z córką codziennie przeglądamy strony internetowe na całym świecie w poszukiwaniu jakichkolwiek nowości, które mogłyby pomóc Mateuszkowi a nie są dostępne w Polsce lub w ogóle się o nich nie wspomina.
Dzisiaj szukając informacji o opisywanej kamizelce natrafiłem na stronę z inną z opisu, lepszą w działaniu kamizelką:

Vibra Vest Nowa, mobilna kamizelka oscylacyjna wysokich częstotliwości 


wysłałem zapytanie od jakiego wieku istnieje możliwość jest stosowania i czekam na odpowiedź.
Z ostatniej chwili: odpowiedź na moje pytanie:

„Witamy Panie Marku,

kamizelki oscylacyjne jako takie można stosować już od wieku prawie niemowlęcego. Kamizelka Vibra Vest ma najmniejszy rozmiar S właśnie dla dzieci od około 6 roku życia i dzięki regulacji rozmiar ten wystarcza do wieku około 15 lat.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy również o kontakt telefoniczny.”

Brzmi nieźle Great Idea

Teraz musimy skontaktować się z lekarzem, wskazać w/w kamizelkę i zadać pytanie czy….można i należy o nią się starać?

Moi drodzy na razie nie pozostaje nam nic innego jak zdobyć:

Acapella Choice PEP 

System PARI PEP 


oraz

Irygator do intensywnego oczyszczania nosa PARI

Jeszcze to małe urządzenie: Spirometr

 Stosować je według zaleceń lekarzy. Jak łatwo zauważyć i te systemy rehabilitacji nie należą to tanich a gdzie tu miejsce na kamizelki?

[ hana-code-insert ] ''Dla' is not found

 

  Categories:
view more articles

About Article Author

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.