Dramat schorowanego Smolenia: Nie mam już na nic siły

Dramat schorowanego Smolenia: Nie mam już na nic siły
31 sierpnia 05:23 2013 Print This Article

634452975177265175Przez lata bawił Polaków dobrym żartem i optymizmem. Jesień swego życia powierzył schorowanym dzieciom, które leczy dzięki utworzonej przez siebie fundacji. Nadszedł jednak czas, gdy dobre serce i pogoda ducha nie wystarczają. Schorowany Bohdan Smoleń (64 l.) bankrutuje, a prowadzony przez niego ośrodek podupada. Czy sława polskiej sceny kabaretowej znajdzie pomoc w chwili, gdy jej najbardziej potrzebuje?

Nadszedł czas, kiedy Smoleń stwierdził, że coraz gorzej wygląda na ekranie telewizora. Na emeryturę wybrał podpoznańskie Baranówko. A że nudy nie znosi, wziął się za budowanie swego ośrodka.

Poświęcił się dzieciom

Tak powstała fundacja Stworzenia pana Bohdana. Cel był jeden: pomagać dzieciom. – Gębę mam coraz szkaradniejszą, ale ciągle rozpoznawalną. Pomyślałem, że to pomoże w działaniu fundacji, której głównym założeniem będzie hipoterapia dla dzieci – mówił Bohdan Smoleń.
Fundacja Smolenia szybko stała się ważnym miejscem dla dzieci zmagających się z porażeniem mózgowym i zespołem Downa. Profesjonalna kadra terapeutów, 10 wspaniałych koni i magiczna moc żartów pana Smolenia sprawiły, że fundacja rosła w siłę. 

Problemy ze zdrowiem

Nic nie jest jednak wieczne, także zdrowie pana Bohdana. Dwa wylewy zrobiły swoje. Choć energia do życia wciąż ta sama, to ciało odmawia posłuszeństwa.
– Szybciej się męczę, a świat oglądam coraz częściej z perspektywy łóżka. Potrzebna mi pomoc, bo sam nie daję rady, a nie mogę patrzeć jak to wszystko upada. Nie chcę zawieść moich dzieciaków, którzy pewnego dnia przyjdą pojeździć na konikach, a ja im powiem że zamknięte – zwierza się założyciel fundacji, która w tej chwili leczy 70 dzieci.

Miesiąc utrzymania fundacji to 10 tys. zł. Dla emeryta, który w fundację włożył już całe swoje oszczędności, to bardzo dużo. Pan Smoleń liczył na dofinansowanie z akcji 1 procent podatku.
– Dostaliśmy 30 tys. zł. Wszystkim bardzo dziękujemy, ale dla nas to jedynie 3 miesiące życia. A co dalej? – zamartwia się Bohdan Smoleń.

Aby związać koniec z końcem, fundacja wprowadziła opłaty za kursy hipoterapii. Jeden to 30 zł. Dodatkowo w ośrodku działa hotel dla koni, w którym „mieszkają” w tej chwili 4 wierzchowce. To jednak za mało. Kilka tygodni temu pan Smoleń wybrał się do banku po kredyt, bo nie miał z czego wypłacić pensji swoim pracownikom…

Pomóżcie ludziska!
Konie coś muszą jeść, więc każdą ilość zielonego lub żółtego siana fundacja przyjmie. Ważne są też pieniądze. Pan Smoleń wymyślił, że ofiarodawca może zaadoptować konia. Adopcja jest symboliczna, a zwierzę nie trafia pod strzechę darczyńcy. Można też zostać sponsorem zajęć hipoterapii dla wybranego dziecka. Jak ktoś nie ma pieniędzy, to może ofiarować własne chęci i zostać wolontariuszem. W tym celu trzeba się zgłosić do siedziby fundacji pod adresem 62-050 Mosina, Baranówko 21.
– Konie ucieszą się, też z małego remontu boksów, a my ze schodów, których bardzo tu brakuje. Pomóżcie ludziska, bo to wszystko dla dzieci – dodaje schorowany, ale wciąż walczący Bohdan Smoleń.
Jeśli ktoś chciałby wspomóc fundację pana Bohdana może wpłacać pieniądzie na konto: Gospodarczy Bank Wielkopolski Poznań PL, nr 92 9048 0007 0000 5412 2000 0001

Niezapomniane role
Kabaret Tey – 1977-1988
Panią Pelagię produkującą bombki zna każde dziecko. Trudno uwierzyć, że skecz ten powstał dobre 30 lat temu. Jak bardzo Smolenia brakuje na scenie, widać podczas solowych występów Zenona Laskowika.

Listonosz Edzio – 1999-2011
Choć to rola epizodyczna, to fanom serialu „Świat według Kiepskich” dobrze zapadła w pamięci. Listonosz Edzio zawsze wpadał z listem i dobrym żartem, a i od płatania figli nie stronił.

Pan Kleks w kosmosie – 1988
Smoleń zagrał jedynie w 5 filmach, jednak wystarczyło to, aby przejść do historii polskiego kina. Rolą Gubernatora w kosmicznych przygodach Pana Kleksa aktor musiał udowodnić, że potrafi zagrać czarny charakter.

>>> Smoleń o samobójstwie żony i syna

Artykuł skopiowany z      Fakt.pl     bez zgody autora.

Admin
„Apel umieszczony na stronie Mateuszka bez zgody portalu. „Mam w nosie” zgodę kiedy chodzi o pomoc zwłaszcza dzieciom . Pragniemy z Mateuszem dołączyć się do apelu o pomoc i to wszystko. Jeśli to przestępstwo, cóż „czyńcie swoją powinność”

Zapraszamy na stronę Fundacji.
http://www.fundacja-smolenia.org/index.php?option=com_content&view=article&id=112&Itemid=94

  Categories:
view more articles

About Article Author

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.