Z dnia na dzień

by Marek | 11 września 2013 08:28

ranek1[1]Mateusz a szkoła…

Zajęcia odbywają się bez większych  zakłóceń. Moim zdaniem i nie tylko radzi sobie świetnie. Wczoraj jego mamusia była na pierwszym w tym roku zebraniu w szkole a ja…

– w tym czasie obserwowałem jak Mati odrabia zadanie domowe. Mateusz jest jak wiecie leworęczny a w naszej bliskiej rodzinie nigdy nie było nikogo, kto pisałby, rysował itd. lewą ręką. Co prawda Babcia Mateuszka robi wszytko lewą ręką, dosłownie wszystko, ale pisze prawą?·Stąd, jako praworęczny patrzę z podziwem jak dobrze sobie radzi. Wiem banał, dla niego lewa ręka tak jak dla mnie prawa, ale jednak to coś nowego:) ·Z wykonaniem zadania domowego nie miał oczywiście problemu. Mam nadzieję, ze jego Pani nie będzie zbyt surowa w ocenia pracy domowej.

Wczoraj miał pierwszą lekcję języka angielskiego. Pani chciała sprawdzić bardzo ogólnie jego pojęcie o tym języku i myślę, zresztą sama to potwierdziła, bardzo, ale to bardzo się zdziwiła podstawową znajomością. Po lekcji w rozmowie z córką oznajmiła, że jego znajomość angielskiego jest na poziomie 3 klasy podstawowej. Musi ktoś znać angielski w rodzinie, że Mateo tak dobrze sobie radzi – stwierdziła.

No niby tak bo…

Babcia Mateuszka pracuje w szwedzkiej firmie, Habeco[2], gdzie językiem w zasadzie obowiązkowym jest angielski i właśnie w tym musi porozumiewać się z szefem firmy. Wujek Mateuszka znakomicie posługuje się językiem angielskim. Kończył Dziennikarstwo i Public relations gdzie język angielski wydaje się wręcz niezbędny. Ciocia Asia również nie ma z nim problemów. Osobiście bardzo dużo rozumiem, gorzej z rozmową w tym języku, stąd faktycznie Mateusz miał, kogo pytać w razie wątpliwości. 

Skąd jednak owe  pytania i wątpliwości a no przede wszystkim „z gier”, w które Mateusz uwielbia grać przy pomocy konsol. Większość  jest w języku angielskim i bez zrozumienia przynajmniej podstawy języka ciężko byłoby ranek2[3]swobodnie grać. Mateuszek biegał i biega  do Babci, aby przetłumaczyła mu, o co w nich  chodzi. Ze swoim ukochanym wujciem bardzo często grają i w tym przypadku Mateusz na bieżąco miał informacje i tłumaczenie z angielskiego na polski. 
Dziecko w tym wieku chwyta wszytko w mig i oczywiście zapamiętuje stąd pewnie wiedza Mateo na temat tego języka jest taka jak jest i wiem jedno, że z lekcji na lekcje w szybkim tempie będzie robił postępy, co oczywiście bardzo nas cieszy. 
Aby nie było, że Mateo nic innego nie robi tylko gra to muszę dodać, że równie  bardzo dobrze radzi sobie z obsługą komputera PC , smartfona, tabletu a przede wszystkim laptopa córki i na nim nie tylko gra, ale i wykonuje inne czynności, które go interesują a gdzie również niezbędna jest podstawowa znajomość angielskiego. 

Tak na marginesie to bardzo chciałbym by miał swój własny laptop, aby mógł swobodnie na nim nie tylko grać, ale i pracować i robić to, co go interesuje. Obecnie większość podręczników jest zaopatrzona w płyty z programami do nauki, np. angielskiego. Także wszytko wskazuje, że laptop będzie niezbędnym jakże pomocnym narzędziem do nauki. 
Być może kiedyś uda mi się sprawić mu taką niespodziankę, prezent ale na razie, marząc „muszę obejść się smakiem”.

Zdrowie i samopoczucie…

ranek3[4]Cały czas stan jego zdrowia nie ulega zmianie, czyli czuje się nieźle. Rano razem wykonujemy wcześniej wspominane ćwiczenia oddechowe ( hafty), ale martwi mnie ten kaszel. Nie jest on jakiś zbyt męczący czy natarczywy, ale według mnie jego częstotliwość się zwiększa.  Niby, dlaczego się dziwię skoro choruje na mukowiscydozę to musi kaszleć ( powiedziała jego doktor z Gdańska 7 lat temu), ale zauważam różnicę w stosunku do lat poprzednich?
Czyżby już mukowiscydoza zaczyna tryumfować? Oby jeszcze nie.
Więcej na pewno będziemy wiedzieli pod koniec miesiąca,  kiedy to zakończą się coroczne dokładne badania, czyli bilans tym razem już 7 latka?

[ hana-code-insert ] ''Dla' is not found[wysija_form id=”5″]

Endnotes:
  1. [Image]: http://www.mati-szostak.pl/wp-content/uploads/2013/09/ranek1.jpg
  2. Habeco: http://habeco.com/pl/
  3. [Image]: http://www.mati-szostak.pl/wp-content/uploads/2013/09/ranek2.jpg
  4. [Image]: http://www.mati-szostak.pl/wp-content/uploads/2013/09/ranek3.jpg

Source URL: http://www.mati-szostak.pl/2013/09/11/z-dnia-na-dzien-2/