LOT na chorobowym

LOT na chorobowym
24 grudnia 03:51 2013 Print This Article

1147548Jan Piński, Krzysztof Galimski 22-12-2013, ostatnia aktualizacja 22-12-2013 15:00
Polski przewoźnik od kilku miesięcy nie może się pozbyć z samolotów groźnych dla zdrowia bakterii

Uważam Rze

Gdy pisaliśmy ten tekst, LOT-owski Boeing 787-8 Dreamliner o rejestracji SP-LRA oczekiwał na lotnisku w Toronto na przyjęcie kolejnych pasażerów w locie powrotnym do Polski. Wsiadający na pokład samolotu nie mieli pojęcia o zagrożeniu, które na nich czekało w środku. To zagrożenie ma małe, można powiedzieć mikroskopijne rozmiary i wdzięczną łacińską nazwę Pseudomonas aeruginosa. Jej polska wersja brzmi już znacznie gorzej: Pałeczki ropy błękitnej. Odporne na wiele antybiotyków i powodujące tak poważne schorzenia jak zapalenie opon mózgowych czy ropień mózgu. Jeżeli trafią na osobę osłabioną albo będą miały kontakt z otwartą raną (np. podczas opłukania się wodą w samolocie), może dojść do groźnego dla zdrowia zakażenia.

Te bakterie (ale także inne) zagnieździły się kilka miesięcy temu w instalacji wodnej lotowskich samolotów i mimo prób dezynfekcji nie dają się usunąć. „Uważam Rze” dotarło do raportów o skażeniu biologicznym samolotów (w liczbie mnogiej, gdyż różne mikroby stwierdzono w przynajmniej trzynastu maszynach), które trafiały na biurka LOT-owskich decydentów przynajmniej od czerwca 2013 r. niemal co miesiąc. 20 września 2013 r. Raport  Sekcji Badań Chemicznych znów wykazał przekroczone normy we wspomnianym Dreamlinerze i czterech Embraerach. Zalecono natychmiastową dezynfekcję. Mimo to następny raport (z 14 października) nie był korzystniejszy. Groźnymi bakteriami skażone były trzy Embraery i dwa następne Dreamlinery, w których wykryto obecność pałeczek bakterii Pseudomonas. W raporcie z dokonanych 6 listopada 2013 r. badań czytamy: „W czterech samolotach stwierdzono przekroczenie dopuszczalnej liczby mikroorganizmów w 36OC, a w SP-LRA została ona przekroczona ponad 3-krotnie. W SP-LRA i SP-LRC oraz SP-LRE [numery kolejnych dwóch  Dreamlinerów przyp. red.] wykryto kolejny już raz skażenie bakterią Pseudomonas aeruginosa. Konieczna jest skuteczniejsza dezynfekcja, tzn. przy użyciu silniejszego i skuteczniejszego środka oraz powinna być przeprowadzona kilkukrotnie, gdyż jest to wyjątkowo odporna bakteria”.[wysija_form id=”5″]

Uważam Rze
view more articles

About Article Author

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.