„Tytoń: takie same skutki jak w przypadku mukowiscydozy”

„Tytoń: takie same skutki jak w przypadku mukowiscydozy”
08 lutego 05:24 2014 Print This Article
21-10-2011 13:24 żródło:  biomedical.plAshampoo_Snap_2014.02.08_05h17m50s_002_
 Sposób, w jaki tytoń wpływa na płuca, bardzo przypomina skutki spowodowane przez mukowiscydozę, według pewnego badania, przeprowadzonego przez badaczy z uniwersytetu w Karolinie Północnej, w Chapel Hill, w Stanach Zjednoczonych. 
Tytoń: takie same skutki jak w przypadku mukowiscydozy 

Mukowiscydoza a nikotynizm 

Mukowiscydoza jest chorobą genetyczną, która atakuje płuca, drogi oddechowe oraz drogi układu pokarmowego. W płucach, gruba, gęsta i klejąca wydzielina, która pojawia się w wyniku tej choroby, zatyka oskrzela i pęcherzyki płucne, co sprawia, że chora osoba ma problemy z oddychaniem.

Dodatkowo, bakterie bardzo dobrze się miewają w tej wydzielinie, co właśnie przyczynia się do powstania poważnego ryzyka ciężkich infekcji układu oddechowego, czasami nawet śmiertelnych.

Według badaczy amerykańskich z uniwersytetu w Karolinie Północnej, dokładnie taki sam proces zachodzi w płucach osoby palącej papierosy.

Skutki dymu tytoniowego 

Przeprowadzone testy w rzeczywistości wykazały, że dym papierosowy upośledza proteinę nazywaną CFTR, która pomaga płucom zachować odpowiedni poziom nawodnienia. W obecności dymu papierosowego, poziom proteiny CFTR spada aż o sześćdziesiąt procent.

W płucach palacza, zauważa się również o wiele za niski poziom płynów, w porównaniu do poziomu stwierdzanego w płucach osób nie palących papierosów.

Najlepsza metoda, nie palić 

Nasze konkluzje pokazują do jakiego stopnia ważne jest utrzymywanie dobrego nawodnienia dróg oddechowych, jeżeli chcemy zachować dobrezdrowie płuc oraz układu oddechowego, wyjaśnia jeden z badaczy z uniwersytetu w Karolinie Północnej, Robert Tarran.

Naukowiec ten przyznaje, iż ma również nadzieję, iż przeprowadzone przez niego badania pozwolą na opracowanie nowych terapii służących do leczenia osób cierpiących z powoduchorób płucnych, związanych z tytoniem.

Rezultaty tego badania zostały opublikowane w przeglądzie naukowym The Journal of the Federation of American Societies for Experimental Biology.

Artykuł na naszej stronie za zgodą i akceptacją redakcji  Ashampoo_Snap_2014.02.08_05h17m50s_002_

Dziękujemy przepięknie

Marek Szostak[wysija_form id=”5″]

  Categories:
view more articles

About Article Author

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.