Nowa ustawa o zbiórkach publicznych uchwalona przez Sejm

Nowa ustawa o zbiórkach publicznych uchwalona przez Sejm
19 marca 05:14 2014 Print This Article

Nowa ustawa o zbiórkach publicznych uchwalona przez Sejm
Ashampoo_Snap_2014.03.19_05h04m51s_002_

14 marca 2014 r. Sejm uchwalił ustawę o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. To bardzo ważny moment dla organizacji pozarządowych, które przez sześć lat zabiegały o zmianę dotychczasowych przepisów. Na gruncie nowej ustawy zbiórka publiczna zostaje ograniczona do darów w gotówce i w naturze, a kontrola przechodzi w ręce obywateli.

Od sześciu lat organizacje pozarządowe zabiegały o zmianę przepisów dotyczących prowadzenia zbiórek publicznych. Obowiązująca ustawa pochodzi z 1933 roku, ale największe trudności w zbieraniu środków przez organizacje pozarządowe spowodowało znowelizowane w 2003 roku rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które wybiegając poza delegację ustawową, rozszerzyło definicję zbiórki publicznej na środki pozyskiwane poprzez wpłaty na konto i tzw. charytatywny SMS. To jedna z przyczyn – zdaniem organizacji – które zahamowały rozwój drobnej, masowej filantropii w Polsce, opierającej się na darowiznach z wykorzystaniem tzw. nowych technologii.

Forum Darczyńców, po zdiagnozowaniu ww. problemów, w 2008 roku zawiązało koalicję organizacji, które wspólnie pracowały nad zmianą regulacji. To była ciężka praca kilkunastu osób i tylko dzięki ich zaangażowaniu, konsekwencji w dążeniu do celu, a przede wszystkim współpracy udało nam się doprowadzić do zmian, które dziś uchwalił Sejm – mówi Magdalena Pękacka, dyrektorka Forum Darczyńców. W trakcie minionych 6 lat odbyło się kilkadziesiąt spotkań, powstała niezliczona ilość listów, notatek i dokumentów (m.in. pozarządowy projekt rozporządzenia o zbiórkach), a do współpracy i poparcia postulatów organizacji włączyli się m.in.: Kancelaria Prezydenta RP, Parlamentarny Zespół ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i sejmowa Podkomisja stała ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Przełom nastąpił w 2012 roku, kiedy zbiórki publiczne przeszły w kompetencje Ministra Administracji i Cyfryzacji. To ówczesny minister Michał Boni i Małgorzata Steiner z Departamentu Analiz i Komunikacji Publicznej nadali właściwy kierunek i tempo pracom. „Urzędnikom MAiC należy się ogromne uznanie – komentuje Magdalena Pękacka – W modelowym procesie konsultacji społecznych przeprowadzili prace nad projektem nowej ustawy. Organizacje pozarządowe były włączone w konsultacje zarówno założeń ustawy, samego projektu jak i rozporządzeń.”

Nowa ustawa ogranicza pojęcie zbiórki publicznej do darów w gotówce i naturze, a tym samym wyłącza z niego środki, które przechodzą przez konto bankowe organizacji, czyli są ewidencjonowane i raportowane. MAiC zaproponował ponadto, żeby obowiązek uzyskiwania pozwolenia na zbiórkę publiczną zastąpić zgłoszeniemzamiaru przeprowadzenia takowej (na wzór brytyjski czy analogicznie do zgromadzeń publicznych). Nowe przepisy zakładają powstanie portalu internetowego prowadzonego przez MAiC, na którym organizacje pozarządowe lub komitety społeczne będą zgłaszały chęć przeprowadzenia zbiórki i jeśli urzędnicy w ciągu 3 dni nie zgłoszą zastrzeżeń, to automatycznie zbiórkę będzie można prowadzić. Podobnie rozwiązana jest kwestia sprawozdań ze zbiórek. Sprawozdania ze zbierania środków oraz z ich rozdysponowania będą zamieszczane na ww. portalu. Ułatwi to dostęp obywateli do informacji dotyczących wyników zbiórki oraz nt. spożytkowania środków i darów, które przekazali. Teraz każdy, kto spotka wolontariusza z puszką na ulicy będzie mógł „za pomocą jednego kliknięcia” sprawdzić, czy dana zbiórka jest zgłoszona, a potem dowiedzieć się, co z zebranych środków zostało sfinansowane. „To bardzo dobry krok sprzyjający większej przejrzystości prowadzonych zbiórek, budujący relacje organizacji z darczyńcami” – cieszą się organizacje z koalicji.

Tekst ustawy z dnia 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych >>

Ashampoo_Snap_2014.03.19_05h04m51s_002_

Ashampoo_Snap_2014.03.19_05h05m33s_003_
view more articles

About Article Author

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.