Olej roślinny może obniżać sprawność płuc

Olej roślinny może obniżać sprawność płuc
27 maja 16:21 2014 Print This Article
olej-620x310Niektóre rodzaje oleju jadalnego niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie płuc. Winny jest zawarty w nich gamma-tokoferol – forma witaminy E, która podwyższa poziom stanu zapalnego w płucach i hiperreaktywność dróg oddechowych – twierdzą amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Northwestern. O które oleje chodzi?
Ashampoo_Snap_2014.02.23_06h08m20s_002_

Badania prowadzono zarówno na myszach, jak i na ludziach. Okazało się, że wysoki poziom gamma-tokoferolu w ludzkim organizmie skutkował obniżeniem sprawności płuc o 10 do 17 proc. na przestrzeni kilkunastu lat.

Niekorzystnie na funkcjonowanie płuc wpływa spożywanie oleju kukurydzianego, rzepakowego i sojowego. Oliwa z oliwek i oleje słonecznikowe (bogate w alfa-tokoferol) działają pozytywnie na płuca, obniżając poziom stanu zapalnego.

Sytuacja najgorzej wygląda w Stanach Zjednoczonych, gdzie w ostatnim czasie wielu ludzi zaczęło stosować oleje sojowe, rzepakowe i kukurydziane w nadziei na efekty zdrowotne dla serca – alarmują autorzy badania. Przeciętny poziom gamma-tokoferolu u mieszkańców USA jest cztery razy wyższy niż ten obserwowany w krajach europejskich o wysokim stopniu spożycia oliwy i olejów słonecznikowych.

– Nasze badanie pozwoliło oszacować, że w USA może żyć nawet 4,5 miliona osób z obniżoną wydolnością płuc wynikającą z nadmiernej konsumpcji gamma-tokoferolu – podkreśla Joan Cook-Mills, jedna z autorek badania, którego rezultaty zaprezentowano na tegorocznym światowym kongresie „Oxidants and Antioxidants in Biology”.

Źródła: Respiratory Research / Money.pl
Tekst: Tomasz Kobosz

[wysija_form id=”7″]

view more articles

About Article Author

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.