Nowe ,,sztuczne płuca” uratowały życie chorego na mukowiscydozę

Nowe ,,sztuczne płuca” uratowały życie chorego na mukowiscydozę
12 lipca 06:13 2014 Print This Article
Nowe ,,sztuczne płuca" uratowały życie chorego na mukowiscydozę

[fot: flickr/cc/chir]Ashampoo_Snap_2014.07.12_06h11m08s_001_

Nowe ,,sztuczne płuca” uratowały życie chorego na mukowiscydozę

Nowej generacji ,,sztuczne płuca” w szpitalu uniwersyteckim w Pittsburghu pozwoliły uratować życie chorego na mukowiscydozę z ciężką niewydolnością oddechową. Urządzenie podłączono dosłownie w ostatniej chwili – informuje AP.

33-letni Jon Sacker cierpi od dzieciństwa na powodowaną wadą genetyczną mukowiscydozę, która niszczy płuca na skutek odkładania się nich śluzu. Amerykanin już raz przeszedł przeszczep płuca w 2012 r., ale ponownie zostało ono zniszczone i od lutego tego roku wymagał kolejnej transplantacji. Jego stan był jednak zbyt ciężki na taką operację, nie miał zresztą dawcy.

Lekarze University of Pittsburgh Medical Center uznali, że jedynym dla niego ratunkiem jest nowy aparat do pozaustrojowego wspomagania oddychania o nazwie Hemolung. Tylko w ten sposób można było próbować przedłużyć mu życie. Niestety, nie został on jeszcze zatwierdzony do użycia w Stanach Zjednoczonych. Wciąż czeka na rejestrację amerykańskiej Agencji Żywności Leków (FDA).

Od niedawna aparat jest jednak oficjalnie dostępny w Europie i Kanadzie. Specjaliści amerykańscy postanowili zatem skorzystać z tej możliwości i sprowadzili urządzenie z Toronto, najszybciej jak można było. Nocą przewiózł je jeden z pracowników produkującej go firmy. ,,Nie mieliśmy innego wyjścia” – powiedział prof. Christian Bermudez ze szpitala w Pittsburghu.

Aparat podłączono w ostatniej chwili. Organizm Jona Sackera był już mocno zatruty dwutlenkiem węgla, jego płuca nie były już w stanie go usuwać. W przypadku Jona nie można było zastosować innego aparatu do pozaustrojowego wspomagania oddychania o nazwie ECMO (Extracorporeal Membrane Oxygenation).

Zadaniem tego aparatu jest utlenowanie krwi i eliminacja dwutlenku węgla poza organizmem chorego. Służy on jednak do leczenia pacjentów z najcięższymi postaciami ostrej niewydolności oddechowej. Nie nadaje się do ratowania chorych z niewydolnością oddechową w schyłkowym stadium z powodu przewlekłych chorób płuc, takich jak mukowiscydoza czy obturacyjna choroba płuc (POCHP).

W takich przypadkach może być stosowany jedynie Hemolung, który bardziej skutecznie nasyca krew tlenem i eliminuje dwutlenek węgla. Potwierdziło się to u Jona Sackera, którego stan się poprawił. Pacjent czeka teraz na kolejny przeszczep płuca. (PAP)

zbw/ mki/

[wysija_form id=”7″]

  Categories:
view more articles

About Article Author

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.