Rodzaje inhalacji i wybór inhalatora

Rodzaje inhalacji i wybór inhalatora
04 sierpnia 08:15 2014 Print This Article

Ashampoo_Snap_2014.08.04_08h08m40s_002_Inhalacja

Inhalacją nazywamy (wg Wikipedii) zabieg leczniczy polegający na wdychaniu par wód mineralnych, roztworów leków lub ich aerozoli. Ashampoo_Snap_2014.08.04_08h06m30s_001_

Wykonywany za pomocą specjalnego aparatu (inhalatora) lub przez wdychanie par wrzącego płynu. Do inhalacji używa się leków działających rozkurczowo na drzewo oskrzelowe, ułatwiających wykrztuszanie wydzieliny, działających przeciwzapalnie i antybiotyków. Inhalacje najczęściej stosowane są w astmie oskrzelowej, ostrych i przewlekłych stanach zapalnych dróg oddechowych.
Tyle „sucha” i dość prosta definicja, która oddaje sedno procesu.

Najprościej ujmując, poprzez inhalację (lub nebulizację) rozumiemy każdy proces dostarczania substancji (leczniczych) do drzewa oskrzelowego i pęcherzyków płucnych. Ponieważ anatomia układu oddechowego dyskryminuje dostarczanie substancji (jakichkolwiek), których średnica przekracza 5 µ (mikrometrów, czyli mikronów), wykonywanie inhalacji z wykorzystaniem partykuł większych, niż w/w jest wskazane wyłącznie wtedy, gdy chcemy dotrzeć do jamy nosa, krtani czy tchawicy. Dotarcie do jam zatok obocznych nosa, drzewa oskrzelowego czy pęcherzyków płucnych jest możliwe przy zachowaniu pierwotnego warunku wielkości molekuł.

Jakie to ma znaczenie praktyczne?
Inhalatory, jakie są dostępne na rynku, nie zawsze umożliwiają wytworzenie odpowiedniego nośnika dla substancji leczniczych. Podobnie sprawa ma się z tzw. „inhalacjami” gorącą parą wodną. Stosowane przez nasze babki i prababki metody inhalacji olejkami eterycznymi na gorącą wodę mają w świetle badań współczesnych niewielkie znaczenie terapeutyczne. Olejki, jako część hydrofobowa mieszanki inhalacyjnej, szybko gromadzą się na powierzchni cieczy i szybko zostają wprowadzone do otaczającej atmosfery w postaci wielkich partykuł, nie penetrując drzewa oskrzelowego.

Tworzenie roztworu na bazie alkoholu etylowego nie rozwiązuje problemu, choć tworzy się emulsja wodna, w której olejki eteryczne ulegają dyspersji (rozproszeniu). Wdychanie roztworu alkoholu nie jest poza tym bezpieczne z oczywistych względów i u dzieci jest przeciwwskazane. U osób, które mają schorzenia układu oddechowego może być to przeciwwskazanie bezwzględne.
Dlatego też użycie urządzeń inhalacyjnych (inhalatorów) z odpowiednim nebulizatorem(urządzeniem wytwarzającym mgłę) jest rozwiązaniem optymalnym.

Inhalacje są niezastąpioną metodą uzupełniającą terapię takich schorzeń, jak:

 • Astma oskrzelowa,
 • Mukowiscydoza,
 • Przewlekłe zapalenie oskrzeli,
 • Przewlekła obturacyjna choroba płuc,
 • Rozedma płuc,
 • Zapalenie płuc,
 • Nadciśnienie tętnicze płuc,
 • Inne

Jak widać, powyższe wskazania dotyczą bardzo dużej grupy pacjentów. Należy pamiętać także, że inhalacje są metodą terapeutyczną, która może być stosowana przez długi okres czasu, zarówno w okresie zaostrzeń jak i remisji (nawrotu) choroby. Zastosowanie inhalacji powinien zawsze zalecić lekarz prowadzący chorego!

Nie. Te metody ludowe nie mają udowodnionego działania leczniczego. Jeśli wpływają na psychikę pacjenta pozytywnie i są przez niego akceptowane, jako metoda lecznicza, nie trzeba z nich rezygnować.
Stres spowodowany odstawieniem tych „metod ludowych” może nasilić objawy niektórych chorób (np. astmy oskrzelowej), lecz ich zastosowanie samo w sobie nie ma znaczenia medycznego. Nie udowodniono terapeutycznego znaczenia aromaterapii !

Czy nawilżanie powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych (i nie tylko), ma znaczenie dla komfortu życia?
Bezwzględnie TAK.
Człowiek powinien oddychać powietrzem odpowiednio nawilżonym. Najlepiej w przedziale 55-70% wilgotności. Ma to szczególne znaczenie w pomieszczeniach, gdzie się śpi oraz w pomieszczeniach klimatyzowanych, z dużą ilością urządzeń elektrycznych i elektronicznych.
Suche i zakurzone powietrze może być przyczyną nadmiernego wydzielania śluzu oskrzelowego z jednej strony, z drugiej zaś może powodować, że bakterie chorobotwórcze mają ułatwioną drogę do inwazji nabłonka rzęskowego drzewa oskrzelowego.
Dlatego tak istotnym jest zachowanie odpowiedniego nawilżenia powietrza w pokojach, gdzie śpią dzieci. Szczególnie chore. Rozwiązaniem tych problemów jest zastosowanie odpowiedniego inhalatora przed snem dziecka oraz zachowanie odpowiedniego nawilżenia w pokoju, gdzie ono przebywa.

Jaki inhalator jest najlepszy ?

W sprzedaży dostępne są inhalatory różnego typu.

Inhalatory ciśnieniowe z dozownikiem (pMDI- pressurized metered dose inhalers) oraz inhalatory proszkowe nie są przedmiotem niniejszej analizy, gdyż są sprzętem medycznym z aplikowanym w fabrykach farmaceutykiem. Mają konkretne zastosowanie, wynikające ze wskazań zawartego w nich leku.

Ich działanie jest oparte na dwóch różnych mechanizmach. Ultradźwiękowe są oparte na zasadzie tworzenia partykuł nośnika (np. wody) za pomocą ultradźwięków.
Zaś kompresorowe wytwarzają mgłę nośnika w dyszy nebulizatora, podczas „porywania” jego cząstek przez pęd strumienia gazu (np. powietrza) dostarczanego przez kompresor (sprężarkę).
Obydwa typy są najczęściej stosowane w warunkach domowych, jak i opiece ambulatoryjnej. Obydwa mają także swoje zalety i wady.

Inhalatory ultradźwiękowe:
Zalety:
Są małe i poręczne. Można je przenosić. Często aktywowane wdechem, więc nie ma strat leku podczas wydechu. Szybsza podaż leku. Posiadają małą przestrzeń martwą i umożliwiają podaż i depozycję dużych ilości leku. Możliwa jest modyfikacja dawki, a same partykuły nośnika są mniejsze niż 5µ.
Wady:
Cena – wyższa zazwyczaj od prostych kompresorowych, konieczne źródło zasilania. Konieczność utrzymania w czystości pomiędzy inhalacjami ze względu na niebezpieczeństwo skażenia. Stosowany wyłącznie do inhalacji leków w postaci roztworu.

Inhalatory kompresorowe:
Zalety:
Mogą być aktywowane wdechem, możliwość podaży dużej dawki leku. Możliwa modyfikacja dawki leku i podaży łącznie z tlenem. Nie wymaga koordynacji wdechu z podażą dawki leku.
Wady:
Duże gabaryty i masa, dość drogie. Zmienna wydajność, konieczność utrzymania w czystości ze względu na możliwość skażenia mikrobiologicznego. Stosowany wyłącznie do inhalacji leków w postaci roztworu. Istnieje duże ryzyko podania złej dawki leku w przypadku niedopasowania nebulizatora z wydajnością kompresora.

Ogólne wskazówki wyboru typu inhalatora

Wybór typu inhalatora powinien być dokonany przez lekarza prowadzącego danego pacjenta.

Lekarz powinien wziąć pod uwagę następujące elementy podczas procesu wyboru:

 1. Rodzaj leku, jaki może być deponowany w układzie oddechowym.
 2. Cena danego typu urządzenia.
 3. Łatwość obsługi i prawidłowe użycie przez pacjenta – jego stan zdrowia, wiek i możliwość obsługi manualnej.
 4. Preferencje chorego w zakresie typu inhalatora, szczególnie w przypadku dzieci.
 5. Niezawodność urządzenia, marka producenta czy gwarancja i serwis naprawczy.
 6. Trwałość urządzenia
 7. Kwestia podawania różnych leków przez ten sam model inhalatora.
 8. Opinie innych użytkowników, jeśli są dostępne.
 9. Wygoda w stosowaniu inhalatora, utrzymanie czystości pomiędzy sesjami inhalacji, łatwość obsługi przez inne osoby z otoczenia chorego.

Nawilżanie i odkażanie mieszkania

Warto wiedzieć, że dobroczynny efekt inhalacji nie kończy się na działaniu mieszanki ziołowej. Dzięki inhalacjom zmienia się także jonizacja powietrza w pomieszczeniu. Przegrzany i suchy pokój jesienią i zimą, dzięki parówce zmieni jonizację na ujemną, sprzyjającą dobremu samopoczuciu i zdrowieniu.

Uwagi i ostrzeżenia!

 1. U niektórych osób inhalacje mogą spowodować nadmierne nie palić przynajmniej pół godziny przed zabiegiem i dwie godziny po nim. Połączenie drażniącego śluzówkę dymu z inhalacją leczniczą może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Nie wskazane są też długie rozmowy.
 2. Pamiętajmy, że inhalacja zawsze powoduje znaczne przekrwienie błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Staje się ona bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne: kurz, dym i mróz – toteż powinniśmy ich po inhalacji unikać.

  Ashampoo_Snap_2014.08.04_08h06m30s_001_[wysija_form id=”7″]
view more articles

About Article Author

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.