Razem przeciwko mukowiscydozie

Razem przeciwko mukowiscydozie
07 września 06:43 2014 Print This Article

W poniedziałek, 8 września 2014 r. w Polsce po raz drugi obchodzony będzie Światowy Dzień Mukowiscydozy ( Worldwide Cystic Fibrosis Day) .Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę MATIO od 18 lat…
Ashampoo_Snap_2014.02.20_06h03m04s_001_


wspiera chorych i ich rodziny. Dzięki prowadzonym co roku kampaniom społecznym coraz więcej osób zna słowo „mukowiscydoza”, jednak ze względu na trudny charakter i skomplikowany obraz tej nieuleczalnej choroby genetycznej, wciąż trudno zrozumieć dramat dotkniętych nią dzieci, dramat ich rodzin. 8 września o godz. 13.30 na krakowskiej Kładce Ojca Bernatka przedstawiciele Fundacji MATIO wraz z przyjaciółmi zawieszą symboliczną kłódkę w geście solidarności z chorymi. Wydarzenia o charakterze świadomościowym odbędą się także 7 września w Warszawie pod Kolumną Zygmunta w Warszawie o godz. 12:00 gdzie będą świętować mieszkańcy Warszawy, organizacje oraz przyjaciele z MukoLife, tego samego dnia w Krakowie Nowej Hucie odbędzie się kwesta Fundacji na rzecz jej podopiecznych. Od 18 lat Fundacja MATIO związana jest z nimi trwałymi więzami, które tworzone są poprzez wzajemne zrozumienie, pomoc, wsparcie. Kłódki zawieszane przez ludzi z całego świata na kładce Ojca Bernatki mają symbolizować trwałość międzyludzkich więzi, uczuć innych niż tylko miłość. Fundacja MATIO chce pokazać, że warto poznać mukowiscydozę – by móc zrozumieć. „Każdy z nas posiada określona liczbę genów. Pamiętajmy, że kod genetyczny to nie tylko nasz kolor włosów czy oczu – mówi Paweł Wójtowicz, Prezes Fundacji MATIO – to także nasz potencjał intelektualny, zdrowie fizyczne. Nikt z nas nie wie, jakiego rodzaju geny w nim drzemią. Najczęściej przypadek sprawia, że dowiadujemy się o własnym nosicielstwie mukowiscydozy. Są nim narodziny chorego dziecka. Poczujmy jedność z tymi, którzy tak trudną diagnozę otrzymali – diagnozę ważącą na całym ich życiu”. W symbolicznym geście zawieszenia kłódki uczestniczyć będą także osoby z innymi niepełnosprawnościami niż mukowiscydoza. To fakt skłaniający do myślenia – jeżeli inni chorzy, pomimo własnych problemów, rozumieją mukowiscydozę i wykazuję solidarność z chorymi na nią osobami, dlaczego nie czynią tego ci, którzy otrzymali największy dar od losu – zdrowie i życie?

 http://mukowiscydoza.pl/Aktualnosci/razem-przeciwko-mukowiscydozie.html

źródło zdjęć: www.worldwidecfday.org, www.cfww.org, www.podgorze.pl, www.gazetawroclawka.pl, www.Photovoyage.p

  • CFWW
  • 4d470676b9e93 p
  • 752285118137613 457364941 n
  • DSC 1382
  • kladkabernatka0004
  • 10152146480898463 366074466 n[wysija_form id=”1″]
view more articles

About Article Author

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.