Czy chorzy na mukowiscydozę będą leczeni według europejskich standardów?

Czy chorzy na mukowiscydozę będą leczeni według europejskich standardów?
05 grudnia 06:24 2014 Print This Article

MATIOW materiałach wysyłanych w trakcie kampanii społecznych „Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy” realizowanych każdego roku przez Fundację MATIO niemal zawsze pojawia się zdanie: w Polsce chorzy na mukowiscydozę żyją ok. 10 lat krócej niż chorzy z krajów Europy Zachodniej. Niezależnie od tematu wiodącego danego roku to zdanie różnicuje poziom życia i leczenia pacjentów, ich status społeczno-ekonomiczny.  snap_002
2 grudnia w czasie posiedzenia senackiej komisji zdrowia wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki podniósł temat długości życia chorych na mukowiscydozę w Polsce w odniesieniu do długości życia pacjentów z krajów Europy Zachodniej. W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele świata medycyny i organizacji pozarządowych – Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy, Fundacji MATIO i Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Było to pierwsze wspólne spotkanie wszystkich środowisk, którym mukowiscydoza jest bliska z przedstawicielami władz państwowych. Od lat mówi się o potrzebie wielodyscyplinarnej i kompleksowej opieki nad polskimi chorymi na mukowiscydozę, to bowiem stanowi o sukcesie ich kondycji zdrowotnej. Według szacunków, dzięki zmianie postepowania średni wiek życia chorego na mukowiscydozę może wydłużyć się do ok. 40 lat. Od 2005 r. w Europie obowiązują standardy leczenia mukowiscydozy. Prof. DorotaSands z Instytutu Matki i Dziecka uważa, że udało się dopiero osiągnąć wczesną diagnozę choroby oraz wdrożyć standardy przeszczepień płuc. Do zmiany wciąż pozostaje zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych w szpitalach i poradniach. Dotyczy to przede wszystkim możliwości izolowania chorych pacjentów, a więc i zapobieganie zakażeniom płuc, zapewnienie lepszego dostępu do niezbędnych leków, witamin i odżywek. Podejmujemy działania służące lepszemu dostępowi chorychna mukowiscydozę do preparatów zapewniających im właściwą kondycję zdrowotną – powiedział Paweł Wójtowicz, Prezes Fundacji MATIO – W tej chwili wydatki na nie są zbyt duże, a naszym celem jest zapewnienie opieki, która pozwoli na jak najrzadsze hospitalizacje, tylko w przypadkach koniecznych.
Właściwe prowadzenie chorego pozwala na jego lepszą jakość życia, a tym samym wkraczanie w wiek dorosły. „Boisz się starości? My o niej marzymy” – hasło XII Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy Fundacji MATIO dotarło na szczyty, w trakcie spotkania podniesiono także problem leczenia chorych dorosłych.Środowisko związane z leczeniem mukowiscydozy w Polsce w listopadzie wspólnie złożyło na ręce Ministra Zdrowia projekt świadczenia pt. „Kompleksowa opieka ambulatoryjna nad chorymi z mukowiscydozą w zakresie leczenia choroby oskrzelowo-płucnej (KAOS CF)”. Cele projektu to „poprawa skuteczności leczenia pacjentów chorych na mukowiscydozę, prowadzonego w oparciu o aktualnie obowiązujące standardy, zmniejszenie liczby hospitalizacji z powodu mukowiscydozy i jej powikłań oraz wydłużenie czasu przeżycia chorych na mukowiscydozę”. To pierwsza wspólna inicjatywa, która daje nadzieję, że mówienie jednym głosem odniesie w końcu wymierne efekty.

Relacja z Komisji

http://senat.atmitv.pl/SenatConsole/TransmissionArchiveItem.go?code=8KZ851

Ashampoo_Snap_2014.12.05_06h21m48s_002_

[wysija_form id=”1″]

view more articles

About Article Author

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.