E-mail otwarty do Dyrektora Medycznego Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku

E-mail otwarty do Dyrektora Medycznego Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku
04 marca 08:51 2015 Print This Article

Witam serdecznie.

Wielce Szanowna Pani Dyrektor d.s. Medycznych Szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku.
Pozwalam sobie skierować do Pani swego rodzaju e-mail otwarty z powodu zmian dotyczących corocznego bilansu zdrowia dziecka chorego na mukowiscydozę w Waszej Placówce, w związku z licznymi informacjami dochodzącymi do mnie od rodziców dzieci leczonych w przyszpitalnej Poradni Mukowiscydozy i wykonujących, co roku bilans zdrowia dziecka chorego na mukowiscydozę w Waszym szpitalu w trosce o życie mojego jedynego wnuczka,  pragnę zadać nstp. pytanie?

– Czy prawdą jest, że w tym roku mój wnuk Mateusz, który od urodzenia jest Waszym pacjentem by wykonać te rutynowe badania  będzie zmuszony do pobytu na oddziale szpitalnym na okres 5 dni w przeciwnym razie nie zostaną one  przeprowadzone przez Waszą placówkę?

Jeżeli jest tak jak mówią rodzice, którzy już kontaktowali się w tej sprawie ze szpitalem, to bardzo proszę o wyjaśnienie i odpowiedź na jeszcze kilka pytań zanim mama Mateusza wraz z opiekującą się nim  rodziną, decyzją Dyrekcji będzie zmuszona szukać pomocy w innej bardziej przyjaznej placówce?

– Co było powodem podjęcia przez Dyrekcję Szpitala decyzji, której efektem  5 dniowego pobytu na oddziale ( choćby nawet w izolatce bez toalety) może być narażenie dziecka na zainfekowanie niebezpiecznymi bakteriami, te zaś mogą stać się powodem nieodwracalnego pogorszenia się i tak kruchego zdrowia dziecka z mukowiscydozą?

– Dlaczego podczas gdy rodzice i opiekunowie są tak uczulani przez Waszych lekarzy od początku leczenia każdego chorego, również mojego wnuka by absolutnie unikać niepotrzebnych kontaktów z osobami zainfekowanymi, chorymi, by pod żadnym, jeżeli to tylko możliwe pozorem nie narażać naszych chorych pociech na pobyt w miejscach większych skupisk ludzkich, publicznych środków transportu, itd. itd. Nagle ci lekarze po decyzji Dyrektora szpitala przechodzą do porządku dziennego jak gdyby nic się nie stało?

– Dlaczego badania, które można wykonać  przy dobrej organizacji w ciągu  3-4 godzin w zasadzie w każdej innej placówce będą od tego roku trwały do 5 dni w trakcie przymusowego pobytu na oddziale szpitalnym?

– Dlaczego dziecko „zdrowe, cierpiące  na mukowiscydozę”, niezainfekowane w stosunkowo dobrym stanie fizycznym jak i psychicznym by wykonać coroczny bilans  musi być narażone na dodatkowy stres, który jest nieodłącznym elementem pobytu w jakimkolwiek szpitalu?

– Kto, jak kto ale Wy lekarze najlepiej wiecie jak często chorzy na mukowiscydozę muszą być hospitalizowane, czy w przypadku corocznych badań można powiedzieć kontrolnych im, rodzicom, opiekunom nie można by tego oszczędzić?
– Dlaczego dyrekcja Szpitala i kierownictwo funkcjonującej w nim Poradni Mukowiscydozy, jako jednej z nielicznych w kraju wydawałoby się znającej najlepiej samą chorobę i skutki zaniedbania odpowiedniego, specyficznego  leczenia i rehabilitacji podejmuję taką absurdalną niekorzystną, by nie powiedzieć zagrażającą życiu dzieci decyzję?

Jestem bardzo zatroskanym, zmartwionym i przerażonym tą niezrozumiałą decyzją, kochającym nad życie swojego wnuka dziadkiem, który od jego urodzenia w związku ze specyficzną sytuacją rodzinną jest przy nim w każdej sytuacji. Towarzyszę mu podczas każdego pobytu w szpitalu w poradni jak i w każdej innej placówce medycznej w ciągu jego prawie 9 letniego życia z mukowiscydozą. Szukam w imieniu córki i naszej rodziny pomocy w trudnym, kosztownym leczeniu Mateusza na wielu portalach społecznościowych i na jego stronie internetowej, którą  również prowadzę od lat.

Mam nadzieję, że uzyskam od Pani odpowiedź na moje i nie tylko moje pytania, wątpliwości, że nie zlekceważy  Pani zatroskanego dziadka a Pani odpowiedź może zakończyć serię pytań w związku z zaskakującą dla nas decyzją władz szpitala?
W przypadku, jeżeli decyzja Dyrektora jest ostateczną, niepodlegającą jakimkolwiek negocjacjom myślę, że wszyscy zainteresowani chcieliby o tym wiedzieć?

Z poważaniem
Marek Szostak, dziadek.

Do wiadomości:
Fundacja „Matio”
PTWM

 

Dyrektor ds. Medycznych – Naczelny Lekarz Szpitala lek. med. Maria Kucharska – Kulwikowska odpowiada.

 

Dokładna, niestety absolutnie przewidywalna odpowiedź. Poniżej  kopia odpowiedzi Szanownej Pani Dyrektor

“Szanowny Panie – w obowiazujacym systemie prawnym nie jest Pan strona do dyskusji i udzielania informacji na temat trybu i sposobu sprawowanej opieki nad dzieckiem – prosze o wydelegowanie do rozmów rodziców dziecka lub przedstawiciela prawnego. Rozumiejac dziadczyną troske jednak informuje ,że w naszym ośrodku sposób opieki nad pacjentami z Mucoviscidoza jest kompromisem miedzy modelem idealnym i możliwosciami szpitala.Dzieci przyjmowane na 5 dniowy pobyt izolowane sa od chorych w izolatkach spełniających wszystkie wymogi oraz przyjmowane są w okresie , kiedy w szpitalu znajduje sie niewielka licznba pacjentów – jak to zawsze jest w okresie letnim.Większośc badań wykonywanych jest w czasie pobytów zwiazanych z zaostrzeniem choroby, wiec pobyty 5 dniowe są planowane dla dzieci z daleka , nie potrzebujących pobytów związanych z przeleczeniem natomiast wymagających modyfikowania leczenia przewlekłego , krótkótrwałej obserwacji szpitalnej,zawsze ustalane w terminie dogodnym dla rodziców .

Większość rodziców jest zadowolona z takiego sposobu kompleksowego wykonania licznych badan – nie muszą przyjeżdżać do Poradni wielokrotnie – co wiąże się  z wysiłkiem dziecka a także
wydatkiem finansowym . Ze względu na brak zaplecza w miejscu – nie możemy wykonać badan w ciągu jednego dnia a przepustki są niedozwolone przez NFZ..Zapewniam ,  że robimy wszystko aby nie szkodzić naszym pacjentom.. Nie może Pan oczekiwać zmiany organizacji opieki w w najbliższym czasie – proszę przenieść sie do innego ośrodka – maja Państwo takie prawo . W planach na najbliższą przyszłość mamy budowę nowych pawilonów oraz rozwój bazy diagnostycznej gdzie będzię możliwość zapewnienia opieki na światowym poziomie
Z poważaniem M.Kucharska.P.S od 6.03.15 będe na urlopie , proszę rodziców dziecka o kontakt z Pania dr Trawi ńska lub Sapiejką w sprawie Państwa decyzji co do miejsca leczenia dziecka”


Moja opinia, czy ewentualna odpowiedź po dokładnym zapoznaniu się ze zdaniem  innych pacjentów, rodzin, które nie obawiają się mówić tego co faktycznie myślą  na ten temat mając na uwadze tylko i wyłącznie dobro dziecka, pacjenta z mukowiscydozą.

Marek Szostak.


[wysija_form id=”1″]

  Categories:
view more articles

About Article Author

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.