Kraków: szpital ma nowoczesne urządzenie do leczenia mukowiscydozy

Kraków: szpital ma nowoczesne urządzenie do leczenia mukowiscydozy
21 kwietnia 05:15 2015 Print This Article

Kraków: szpital ma nowoczesne urządzenie do leczenia mukowiscydozy

APARATURA I WYPOSAŻENIE

Autor: PAP/Rynek Zdrowia   20 kwietnia 2015 16:54

W poniedziałek (20 kwietnia) Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie otrzymał od Fundacji Matio specjalny system do drenażu układu oddechowego The Vest.  Dzięki niemu leczenie pacjentów chorych na mukowiscydozę będzie łatwiejsze.To pierwszy taki aparat w Małopolsce.

Aparat pomoże chorym na mukowiscydozę dzieciom w łatwiejszy sposób pozbyć się wydzieliny płucnej.

System składa się z nadmuchiwanej kamizelki połączonej przewodami powietrznymi z generatorem impulsów powietrza. Generator nadmuchuje i wypuszcza powietrze z kamizelki, uciskając i rozluźniając klatkę piersiową pacjenta nawet 20 razy na sekundę.

Proces ten zwiększa przepływ powietrza w drogach oddechowych, wywołując „mikro kaszel”, który wypiera gęsty śluz z dróg oddechowych. – To bardzo użyteczny sprzęt szczególnie w zaostrzeniuAshampoo_Snap_2014.01.11_03h30m30s_001_ mukowiscydozy, czyli w czasie hospitalizacji, kiedy fizjoterapia musi nabrać intensywności – powiedziała pulmonolog Zuzanna Kurtyka.

Koszt sprzętu to ok. 40,5 tys. zł. – Jesteśmy ogromnie wdzięczni Fundacji Matio, bo staraliśmy się o zakup sprzętu w innych miejscach. Teraz będzie on ogromną pomocą dla naszych pacjentów. Walczymy o każdy rok ich życia i o komfort ich życia – podkreśliła pulmonolog.

Jak poinformował Szpital św. Ludwika, dotychczas jedynie sześć szpitali i hospicjów w Polsce (Gdańsk, Konin, Koszalin, Poznań, Pustków na Podkarpaciu, Warszawa) dysponuje takim aparatem mimo, że jest on stosowany w wielu placówkach na świecie już od lat 90. XX w. System do drenażu układu oddechowego pomaga nie tylko pacjentom z mukowiscydozą, ale i m.in. astmą i rozedmą płuc.

Szpital św. Ludwika w Krakowie leczy dzieci chore na mukowiscydozę z województw: małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Tutejsza poradnia leczenia mukowiscydozy odnotowuje ok. 150 hospitalizacji rocznie, w chwili obecnej opiekuje się 54 pacjentami.

Mukowiscydoza jest nieuleczalną chorobą genetyczną. Atakuje najmocniej układ oddechowy i pokarmowy. W płucach gromadzi się gęsty, lepki śluz utrudniający oddychanie. Rehabilitacja oddechowa jest niezbędna w leczeniu choroby. – Układ oddechowy jest najbardziej wrażliwym i niszczonym przez postępującą chorobę. Z powodu jego niewydolności chorzy umierają – powiedziała Kurtyka.

Atakując układ pokarmowy mukowiscydoza wywołuje też zaburzenia wydzielania enzymów trzustkowych, co powoduje niewłaściwe przyswajanie pokarmów. Prowadzi to do spadku wagi i niedożywienia.

Dzięki rozwojowi medycyny chorzy osiągają coraz dłuższy wiek życia – dziś ok. 40 lat.

Zgodnie w danymi Fundacji Matio, pomagającej chorym na mukowiscydozę i ich rodzinom, każdego tygodnia w Polsce rodzi się 2 – 3 chorych na tę przypadłość dzieci. Jest wiele rodzin, które mają więcej niż jedno dziecko chore na mukowiscydozę.Ashampoo_Snap_2014.01.11_03h30m30s_001_
[wysija_form id=”1″]
  Categories:
view more articles

About Article Author

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.