„Nadzieja na terapię genową”

„Nadzieja na terapię genową”
10 lipca 04:49 2015 Print This Article

Nadzieja na terapię genowąAshampoo_Snap_2014.12.05_06h21m48s_002_

 

Najnowszy numer czasopisma „Lancet Respiratory Medicine” donosi o znaczących dla chorych na mukowiscydozę wynikach badań. Naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie informują o pierwszym sukcesie terapii genowej mukowiscydozy. Po raz pierwszy od 26 lat, od kiedy prowadzone są próby skorygowania błędnego genu CFTR, którego mutacje prowadzą do zaburzeń wydzielania śluzu, między innymi w płucach, udało się zauważalnie poprawić stan pacjentów.

Przyczyny mukowiscydozy odkryto w 1989 roku, kiedy okazało się, że odpowiadają za tę chorobę mutacje genu CFTR, odpowiedzialnego między innymi za syntezę błonowego kanału chlorkowego. Od tego czasu odkryto już około 2 tysięcy wywołujących chorobę mutacji CFTR i wielokrotnie podejmowano próby terapii genowej, która mogłaby ten błąd skorygować. Najnowsza metoda polega na wziewnym podawaniu DNA zawierającego poprawną wersję uszkodzonego genu tak, by po dotarciu do komórek płuc mógł poprawić ich działanie. „Pacjenci, którzy zostali poddani tej terapii wykazują znaczącą, choć umiarkowaną poprawę w porównaniu z chorymi, którym podawano placebo. Nie było też żadnych zastrzeżeń co do jej bezpieczeństwa” – mówi profesor Eric Alton z National Heart and Lung Institute przy Imperial College London.
Badania prowadzona przez 2 lata objęły 136 chorych na mukowiscydozę osób w wieku co najmniej 12 lat. Część z nich otrzymywała co miesiąc do inhalacji dawkę 5 ml preparatu pGM169/GL67A, pozostali roztwór soli fizjologicznej jako placebo. Stan ich zdrowia monitorowano z pomocą standardowego testu tak zwanej natężonej jednosekundowej objętości wydechowej (FEV1), czyli maksymalnej ilości powietrza, którą byli w stanie wydmuchać w ciągu sekundy. Po roku leczenia, u 62 poddanych terapii pacjentów FEV1 wzrosło o przeciętnie 3,7 procent, w porównaniu z grupą otrzymującą placebo. Niektórzy pacjenci reagowali słabiej, niektórzy silniej. U połowy chorych, którzy na początku testu mieli gorsze wyniki poprawa FEV1 sięgała nawet 6,4 procent. Terapia była dobrze tolerowana i częstość efektów ubocznych u pacjentów otrzymujących lek i placebo była taka sama. W grupie kontrolnej, która nie została poddana terapii genowej wydolność płuc pogorszyła się w tym samym czasie o 3-4 proc.
„Wiemy, że terapia nie jest jeszcze gotowa, by trafić do pacjentów, ale osobiście jestem tymi wynikami zachwycona – są znacznie lepsze, niż się spodziewaliśmy” – mówi Deborah Gill z Uniwersytetu w Oksfordzie, której zespół opracował serie genetycznych instrukcji, „podawanych” w ramach tej terapii. „Na razie byliśmy w stanie podawać zaledwie łyżeczkę preparatu i możemy mieć nadzieję, że zwiększenie dawki przyniesie jeszcze lepsze wyniki”.

Poszukiwania terapii genowej mukowiscydozy były prowadzone od samego początku. Wydawała się łatwym celem bo wywołuje ją usterka jednego genu, a komórki płuc są łatwo dostępne drogą Ashampoo_Snap_2014.12.05_06h21m48s_002_inhalacji. Mimo to okazało się, że wprowadzenie do tych komórek odpowiednich ilości zdrowego DNA nie jest łatwym zadaniem. Sukces przyniosło dopiero wykorzystanie jako nośników pęcherzyków tłuszczowych zwanych liposomami.

„W przypadku tej choroby już nawet sama stabilizacja pracy płuc ma znaczenie” – podkreśla współautor pracy profesor Stephen Hyde z Gene Medicine Research Group na Uniwersytecie w Oksfordzie. Zwykle stan chorych z roku na rok o parę procent konsekwentnie się pogarsza, zatrzymanie tego procesu może mieć kluczowe znaczenie dla przedłużenia im życia. Choć więc na pierwszy rzut oka poprawa wydaje się niewielka, dla pacjentów oznacza dostrzegalną różnicę. To bardzo dobry punkt wyjścia do dalszych badań.
Źródło: PAP, grafika: telegraph.co.uk


[wysija_form id=”1″]

view more articles

About Article Author

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.