Zwrot pacjentom kosztów dojazdu na badania kliniczne i programy lekowe

Zwrot pacjentom kosztów dojazdu na badania kliniczne i programy lekowe
15 lipca 06:28 2015 Print This Article

 Wielu rodziców osób chorych i niepełnosprawnych nurtuje pytanie o możliwość wsparcia finansowego lub zwrotu za dojazd pacjentów do szpitali na badania kliniczne, programy lekowe i planowane wizyty oraz pobyty. Zwrotów udziału w badaniu klinicznym udziela w większości przypadków firma farmaceutyczna, zapewniająca podczas wizyty także posiłek. W przypadku dojazdu na wizyty planowe w szpitalu i terapie w ramach programów lekowych można uzyskać dofinansowanie w ramach zasiłków celowych od Gminnych i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej.
Niektóre z gmin udzielają ich więcej niż 1 raz w roku, opierając się na indywidualnym podejściu do potrzeb wnioskującej osoby. Dodatkowe wsparcie można uzyskać w ramach specjalnego zasiłku snap_00se1celowego, zasiłku celowego na pokrycie wydatków powstałych w wyniku zdarzenia losowego oraz zasiłku socjalnego. Wnioski przyjmują miejscowe Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej. Zasiłki celowe muszą mieć uzasadnienie danej potrzeby i są przyznawane w oparciu o kryterium dochodowe. Warto pamiętać, że specjalny zasiłek celowy jest świadczeniem przyznawanym wyjątkowo osobom i rodzinom niespełniającym kryterium dochodowego, w uzasadnionej potrzebie. Taką niewątpliwie są leki, leczenie i dojazd o szpitala. Wysokość zasiłku celowego lub specjalnego może wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
Koszty dojazdów na zabiegi rehabilitacyjno-medyczne mogą być także uwzględnione w uldze podatkowej, rehabilitacyjnej wynoszącej 2.280 PLN. Dodatkowymi możliwościami wsparcia jest dofinansowanie Fundacji MATIO, czy możliwość zwrotu w ramach subkont w poszczególnych organizacjach.
Bardzo ważna jest także interpretacja podatkowa zwrotów dojazdów otrzymywanych od firm farmaceutycznych. Kwoty otrzymywane przez pacjentów jako zwroty poniesionych przez nich uprzednio wydatków na podróże odbywane w celu wykonania badań klinicznych, według interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12 kwietnia 2013 r., IPPB2/415-74/13-2/MK są zwolnione z podatku dochodowego.

zobacz także : Kryterium dochodowe w opiece społecznej

Marcin Mleczko


[wysija_form id=”1″]

  Categories:
view more articles

About Article Author

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.