Organizacje Pożytku Publicznego

Organizacje Pożytku Publicznego
10 października 06:03 2015 Print This Article
Posiadanie statusu OPP umożliwia m.in otrzymywanie 1% podatku od osób fizycznych, ale wymusza na organizacji prowadzenie przejrzystej polityki finansowej.
Zasady funkcjonowania organizacji pożytku publicznego (OPP) określa ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. O przyznaniu statusu OPP decyduje sąd, który sprawdza, czy wnioskująca organizacja spełnia wszystkie warunki określone przez ustawę. Potwierdzeniem uzyskania statusu organizacji pożytku publicznego jest odpowiedni wpis do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

Wykaz organizacji pożytku publiczego znajdziesz na stronach internetowych Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.Clipboard02logo_medium

Z faktu posiadania statusu organizacji pożytku publicznego wynikają pewne przywileje, z których bodaj najważniejszym jest możliwość otrzymywania odpisów 1% podatku od osób fizycznych. Jednocześnie organizacja jest zobligowana do prowadzenia przejrzystej działalności finansowej i podlega stałemu nadzorowi w kontekście realizacji celów, do których została powołana. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w realizacji ustawowych obowiązków status OPP może zostać danej organizacji odebrany.

Sprawdź wpis oraz aktualne sprawozdania merytoryczne i finansowe Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą w bazie sprawozdań finansowych organizacji pożytku publicznego.


[wysija_form id=”1″]

  Categories:
view more articles

About Article Author

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.