Jakie są pierwsze objawy boreliozy – choroby przenoszonej przez kleszcze?

Jakie są pierwsze objawy boreliozy – choroby przenoszonej przez kleszcze?
08 czerwca 08:14 2016 Print This Article

Jakie są pierwsze objawy boreliozy – choroby przenoszonej przez kleszcze?snap_001

28 maja 2016
MEDYCYNA

autor: Bartek Faryna

Borelioza jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie: Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii oraz Borrelia japonica. Przenoszone są one na zwierzęta i ludzi przez kleszcze, które zwykle żyją w lasach i na łąkach. Specjaliści alarmują, że w tym roku jest ich dużo więcej niż miało to miejsce w poprzednich latach. Wystarczy krótki spacer na łonie natury, aby przynieść ze sobą do domu kilku towarzyszy.

Borelioza kiedyś występowała stosunkowo rzadko, jednak teraz już tak nie jest. Każdego roku przybywa 300 000 chorych w samych Stanach Zjednoczonych. Pierwsze objawy choroby mogą pojawić się zarówno po pierwszych kilku dniach od ukąszenia, jak nawet po kilku miesiącach.

Do najbardziej pospolitych objawów należą gorączka, zmęczenie, bóle głowy oraz rumień wędrujący. Jeśli pozostawimy chorobę samą sobie i nie będziemy jej leczyć, to może ona rozprzestrzenić się na stawy, serce oraz system nerwowy. Na szczęście większość przypadków – odpowiednio wcześnie wykrytych – udaje się wyleczyć kuracją antybiotykową. Zobaczcie więc jak rozpoznać pierwsze symptomy na u siebie.

Objawy boreliozy

Najpierw jednak musicie w ogóle być świadomi tego, że zostaliście ukąszeni. Po każdej wycieczce do lasu musicie więc dokładnie obejrzeć całe swoje ciało. Kleszcze potrafią być tak malutkie, że snap_001nietrudno pomylić je choćby ze znamieniem lub jakimś pyłkiem. Im szybciej pozbędziemy się pasożyta – i zrobimy to w odpowiedni sposób – tym szanse na zakażenie są automatycznie mniejsze.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Business Insider  Article "tagged" as:
  Categories:
view more articles

About Article Author

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.