Endoskopowa operacja zatok.

Endoskopowa operacja zatok.
28 lipca 09:09 2016 Print This Article

Endoskopowa operacja zatok. Jak leczy się przewlekłe zapalenie zatok snap_002przynosowych?

23komentarze
Autor: Monika Majewska

Endoskopowa operacja zatok to najnowocześniejsza metoda leczenia przewlekłych stanów zapalnych zatok przynosowych. Celem zabiegu jest usunięcie zmienionej zapalnie błony śluzowej, która przyczynia się do zablokowania zatok. Sprawdź, na czym polega endoskopowa operacja zatok przynosowych, kto kwalifikuje się do zabiegu i jakie korzyści wynikają z przeprowadzenia tak małoinwazyjnego zabiegu.

Endoskopowa operacja zatok przynosowych to metoda leczenia przewlekłych stanów zapalnych zatok przynosowych. Celem zabiegu jest dokładne usunięcie zmienionej zapalnie błony śluzowej (znajdującej się w obrębie ujść zatok przynosowych – tzw. kompleks ujściowo-przewodowy), wytworzenie szerokiego połączenia pomiędzy jamą nosa i zatokami przynosowymi, a w konsekwencji udrożnienie zatok. Dzięki zastosowaniu endoskopów optycznych i specjalnych narzędzi mikrochirurgicznych lekarz jest w stanie precyzyjnie usunąć wszystkie zmiany chorobowe blokujące ujścia zatok przynosowych, nie naruszając struktur anatomicznych.

Kto kwalifikuje się do operacji zatok?

Osoba zmagająca się z zapaleniem zatok najpierw powinna udać się na konsultację do laryngologa. W trakcie wizyty w przychodni lekarz wypisze skierowanie na odpowiednie badania, dzięki którym określi zakres zmian w zatokach przynosowych. Po zakwalifikowaniu przez laryngologa do leczenia operacyjnego zatok pacjent jest badany przez anestezjologa w celu ustalenia, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do znieczulenia ogólnego. Wykonywane są także badania laboratoryjne krwi, EKG i prześwietlenie klatki piersiowej.

Pacjentowi nie wolno jeść min. 6 godzin i pić min. 4 godziny przed planowanym zabiegiem. Na 3 dni przed operacją pacjent nie może zażywać leków przeciwkrzepliwych, np. polopiryny czy aspiryny, ponieważ zwiększają one ryzyko wystąpienia krwawienia w trakcie operacji i w okresie pooperacyjnym.

Jak przeprowadza się operację zatok?snap_002

Endoskopowa operacja zatok przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Lekarz wprowadza do jamy nosowej sondę endoskopu. Dzięki temu na monitorze zostają uwidocznione zachyłki i ujścia naturalnych zatok oraz wszystkie tkanki zmienione chorobowo, które je blokują. Następnie lekarz wprowadza przez otwory nosowe bardzo delikatne, mikrochirurgiczne narzędzia, za pomocą których usuwa zmienioną zapalnie błonę śluzową, będącą przyczyną stanu chorobowego. Zmieniona chorobowo błona śluzowa blokuje bowiem odpływ wydzielin z zatok i stwarza warunki do rozwoju przewlekłego zapalenia. W ten sposób naturalne ujście zatok zostaje udrożnione, co umożliwia regenerację błony śluzowej i przywrócenie prawidłowej wentylacji zatok przynosowych. Ostatnim etapem zabiegu jest założenie tzw. tamponady, która będzie utrzymywana przez 48 godzin.

Taka droga dostępu do miejsc zmienionych zapalnie pozwala na uniknięcie cięć skórnych na twarzy. Ponadto zabieg pozwala na zachowanie nienaruszonych struktur anatomicznych, które nie są objęte procesem chorobowym. Jego zaletami są także znaczne ograniczenie bólu pooperacyjnego i krótki czas hospitalizacji chorego.

Zalecenia po zabiegu

Przez 2 doby od operacji zatok pacjent pozostaje w szpitalu. Po tym okresie lekarz usuwa tamponadę i wyznacza termin kolejnych wizyt, podczas których będą wykonywane zabiegi obkurczania i oczyszczania nosa. Lekarz powinien poinformować chorego także o konieczności stosowania sterydoterapii donosowej. Do pozostałych zaleceń należą: przepłukiwanie nosa roztworem 0,9% chlorku sodu oraz ograniczenie aktywności fizycznej i zawodowej w ciągu 7 dni od zabiegu.

Ile kosztuje endoskopowa operacja zatok?

Osoby mające ubezpieczenie zdrowotne mogą poczekać w kolejce na darmową operację. W prywatnej klinice tego typu zabieg kosztuje ok. 7 tys. zł.

snap_002
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/laryngologia/endoskopowa-operacja-zatok-jak-leczy-sie-przewlekle-zapalenie-zatok-pr_41722.html[wysija_form id=”1″]

  Categories:
view more articles

About Article Author

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Other data you enter will not be shared with any third party.
All * fields are required.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.