Pomoc dziecku, które nie istnieje – tak łatwo oszukać?

by Marek | 10 lipca 2017 08:26

Moi drodzy to pewnie będzie najdłuższy mój wpis od początku istnienia strony www.mati-szostak.pl. Pragnę odnieść się do oszustwa, które miało miejsce na portalu zrzutka.pl tak bardzo szeroko już komentowanego na portalach społecznościowych oraz od wczoraj przez stacje telewizyjne.
https://goo.gl/AHcAfm[1]
https://www.facebook.com/prawakonsumentow/?pnref=story[2]

https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/pomoc-choremu-dziecku-oszustwem-mam-nadzieje-ze-pieniadze-oddadza,755590.html[3]


Wszyscy jesteśmy oburzeni oszustwem, jego skalą, to jest nieprawdopodobne draństwo i to bez dwóch zdań, ale…
Próbuję jednak zrozumieć osoby, które zdecydowały się tak hojnie wspomóc chore dziecko a które teraz czują się oszukane i zadaję sobie pytanie? Jak można wpłacić łącznie 500 000 zł na pomoc dziecku, którego nie ma i nigdy nie było?

[4]Część z Was pewnie zna mój stosunek do tej formy błagania o pomoc.
Sytuacja mojej córki, miłość do niej i jej jedynego syna a mojego wnuka sprawiła, że 10 lat temu z poczucia bezradności, zdając sobie sprawę z sytuacji, w której się wszyscy znaleźliśmy w momencie, kiedy zdaliśmy sobie sprawę, co to jest mukowiscydoza, jakie środki są czy mogą być potrzebne by utrzymać wnuczka przy życiu i jednocześnie nie widząc innego wyjścia to właśnie ja wtedy podjąłem się prowadzenia naszej strony internetowej oraz różnych profili na forach internetowych i mediach społecznościowych by dać szansę w tym „naszym grajdole” mojemu wnuczkowi na przeżycie.
Wtedy jeszcze nie zdawałem sobie sprawy ile osobiście będę musiał zapłacić za świadome upublicznienie naszego życia, poddanie się pod osąd szeroko rozumianej opinii publicznej. Nie miałem wtedy pojęcia ile kosztuje szczerość, otwarcie, pozbycie się anonimowości. Ktoś może powiedzieć, dorosły facet a taki naiwny, tak może powiedzieć.
Czy ktokolwiek bez naprawdę istotnych powodów wyzbywa się wszystkich tak ważnych w życiu przywilejów, praw, które powodują, że mimo różnych sytuacji życiowych nasze poczucie godności, człowieczeństwa nie ulega przynajmniej częściowej degradacji? Czyż pozbawiony nadziei i poniżony człowiek nie traci poczucie własnej godności? Ale do rzeczy.
Pewna osoba już raz pomogła mojemu wnuczkowi organizując zbiórkę pieniędzy, za które kupiła najbardziej potrzebne w danym okresie artykuły, towary, rzeczy niezbędne do normalnego życia. Nigdy tej pomocy nie zapomnimy, ale, do czego zmierzam. Po latach ta sama osoba z serca przecież postanowiła pomóc po raz drugi, ale proszę zauważyć, jaki warunek postawiła aby w ogóle zająć się zbiórką. Poniżej przedstawiam oryginalny bez żadnych poprawek tekst skierowany do mojej córki a odpowiedź na poniższe pytania była warunkiem pomocy:

„Zawsze jest przeprowadzana rozmowa z potrzebujaca rodzina , ktora polega miedzy innymi na uzyskaniu odpowiedzi na ponizsze pytania
1. Wstep plus opis rodziny
2.Dokladny opis sytuacji rodziny w jakiej sie znajduje
Czy dana rodzina korzysta z pomocy jakichkolwiek instytucji typu opieka spoleczna, pfron itp lub z pomocy fundacji .Jesli tak z jakich i w jaki sposob owe fundacje pomagaja lub pomagaly w przeszlosci
3.Sytuacja finansowa rodziny: dochody
4. Sytuacja finansowa rodziny wydatki (oplata za mieszkanie , prad ,gaz , woda , tel , internet , pozyczki , oplaty za lekartsa , wizyty w szpitalu , zywnosc , odziez i inne)
5. Na koniec potrzeby rodziny
plus informacje czy rodzina posiada strone internetowa zeby mozna bylo bardziej uwiarygodnic historie oraz scany dokumentow takich jak Orzeczenie o niepelnosprawnosci w przypadku choroby dziecka czy inne wazne dokumenty

Teraz wytluacze ci jak chcialabym zeby wygladal ten email do mnie :
1. Wstep , w ktoym zamieszczasz opis swojej rodziny .Prosze zeby bylo to w podpunktach wtedy latwiej sie czyta i rob prosze spacje zeby nie bylo pisane jednym ciagiem
Np jestesmy czteroosobowa rodzina ktora sklada sie z
a.Mama -imie , wiek , rozmiar ubran , buta
b.tata/partner imie , wiek , rozmiar ubran , buta
c dzieko -imie , wiek , rozmiar ubran , buta
itd
2. Teraz napisz wasza sytuacje w jakiej sie znadujecie . Opisz jak doszlo do tego ze jestescie w takiej a nie innej sytuacji .Napisz zeby bylo czytelene dla mnie o waszej pracy npa
a. Ja :pracuje na stale , dorywczo , nie pracuje..jesli nie pracuje dlaczego
b.Moj partner pracuje na stale , dorywczo , nie pracuje..jesli nie pracuje dlaczego
3. Teraz w podpunktach zamiesc wasze dochody
a. wyplata -kwota
b. zasilek pielegnacyjny -kwota
c.mops pomoc-kwota
d. alimenty -kwota
itd to sa tylko przyklady , chodzi mi tylko o to zebys w podpunktach wypisala jakie pieniadze otrzymujecie
4. Teraz w podpunktach napisz wydatki
a. oplata za czynsz
b. oplata za gaz
c.oplata za wode
d. zywnosc
e.leki
f. dojazdy do szpitali
itp
5 Teraz prosze zebys w podpunktach wypisala co jest wam potrzebne
a. zywnsoc
b. chemia
c. srodki czystosci jak mydlo , pasta do zebow itp
d.przybory szkolne
e. plecaki
f.buty
itp
jesli sa wam potrzebne leki , poniewa ja sie na tym nie znam potrzebuje zebys wkleila mi linki do lekow jakie uzywacie
a. link do 1 leku -obok ilosc opakowan jakie zuzywacie na miesiac . Ile wam tego schodzi -czy na recepte czy nie
b. link do 2 leku -obok ilosc opakowan jakie zuzywacie na miesiac . Ile wam tego schodzi -czy na recepte czy nie
itd po kolei
do tego dolacz dokumenty w postaci scanow luz zdjec

Zdaje sobie sprawe ze sa to dosc prywatne pytania i nie ma przymusu odpowiedzi na nie jesli ktos uwaza , ze przekraczam pewne granice .Niemniej wiaze sie to z tym , z nie znajac sytuacji i opierajac sie tylko i wylacznie na slowach bez zadnego poparcia nie bede mogla pomoc . Ludzie ktorzy wplacaja pieniadze oczekuja ze ja sprawdze rodzine . Tyle juz na forum pojawialo sie oszustow , ze niestety trzeba podjac pewne srodki ostroznosci zanim jakakolwiek pomoc bedzie udzielona”

Jak się domyślacie, ewentualna pomoc zorganizowana przez tę osobę mogłaby dojść do skutku tylko i wyłącznie po odpowiedzi na powyższe pytania i przedstawieniu dowodów, że taka pomoc jest potrzebna. Pragnę jeszcze dodać, że byłaby to pomoc bezgotówkowa w formie paczki z najpotrzebniejszymi towarami i byłaby, jeżeli udałoby się uzbierać kwota w granicach 2000 zł.
Jesteśmy tej osobie bardzo, bardzo wdzięczni ale na te pytania pewnie ani ja ani moja żona nie potrafiłaby dokładnie odpowiedzieć a co dopiero moja córka, które przecież stanowi osobną rodzinę a oprócz zasiłków i tego cudownego syna nie ma nic.
Mieszka z nami choć pewnie jak każdy marzy o swoim własnym „koncie” bez względu na wszystko. Jak ja ją rozumiem ale niestety.

[5]Po co to wszystko Wam przedstawiam a no po to by uzmysłowić ile prywatnych danych musiałaby przedstawić moja córka by ewentualnie mieć szanse na tę formę bezgotówkowej przecież pomocy na kwotę mniej więcej 2000 zł?
Nagle ktoś organizuje zbiórkę gdzie potrzebna jest kwota 500 000 zł by ratować oczko dziecka i rusza lawina ludzkich serc. Celebryci, artyści politycy, aktorzy i wszyscy inni wspaniali ludzie angażują się w pomoc bez jakiegokolwiek sprawdzenia wiarygodności zorganizowanej zbiórki?

Proszę jeszcze raz  zobaczyć, jakie warunki zostały postawione mojej córce by ewentualnie mogła liczyć na wspomnianą pomoc.
Czy naprawdę nikogo nie zastanowiło, że o dziecku nie ma żadnych wiadomości, jak choćby podstawowa dokumentacja medyczna potwierdzająca chorobę? Rozumiem, że dziecko mogło zachorować nagle i nikt nie myślał, nie miał czasu na zakładanie stron internetowych czy nawet zapisania dziecko do jakiejkolwiek fundacji, ale jakieś dowody choroby musiał przedstawić. Nikogo to nie interesowało? Wyobraźcie sobie, że chcecie wpłacić np. 100 000 zł by z serca przecież pomóc od tak na słowo honoru?

Proszę zobaczyć, jakie dane o chorobie Mateusza, o sytuacji ogólnej naszej rodziny udostępnione są na stronie od 10 lat. Dokumentacja choroby, nasz adres, numer telefony do mojej córki, przez lata udostępniony był mój numer telefonu. Adres poradni, szpitala, w którym leczył się nadal leczy się Mateusz i bezpośredni numer telefonu do lekarza prowadzącego.
W naszym przypadku również wszystkie informacje o fundacji, której podopiecznym jest Mateusz.
http://www.mati-szostak.pl/o-mnie/kontakt/#.WWMb4oiLRGM[6]
http://www.mati-szostak.pl/o-mnie/dokumentacja/#.WWMb9oiLRGM[7]
http://www.mati-szostak.pl/chcesz-pomoc-2/#.WWMcB4iLRGM[8]
Jest również osobisty, prywatny rachunek z numerem konta mojego wnuczka, ale udostępniony został tylko i wyłącznie na prośbę wielu osób, które chciałby pomóc a nie ufały fundacjom, z wiarygodnością, których też bywały w przeszłości problemy. Może kiedyś napiszę więcej na ten temat, bo wcale nie jest tak pięknie jakby mogło się wydawać, natomiast wszyscy, którzy zechcą, zdecydują się pomóc mają mnóstwo możliwości. Nie ufają, nie wierzą nam, jest konto fundacji i wszystkie dane z nią związane.
Proszę spróbować wpisać w wyszukiwarce słowa Mateusz Szostak, Szostak, czy Marek Szostak i macie państwo wszystko to, czego nikt nigdy nie chciałby udostępnić publicznie chyba, że znalazł się w takiej jak nasza sytuacji.
Dlatego ciężko jest nam zrozumieć podstawy, które sprawiły, że tak znani, wspaniali, z otwartym sercem i portfelem ludzie zaufali i ofiarowali tak ogromną pomoc bez podstawowych choćby danych.
Mimo że na dzień dzisiejszy nawet tak ogromna kwota nie wyleczyłaby z choroby mojego wnuczka to ile mogłaby wprowadzić spokoju, komfortu psychicznego, nadziei, wiary, że jeszcze jest szansa na uratowanie życia Mateuszkowi?
Natychmiast zawiesiłbym zbiórkę funduszy i skupiłbym się na informowaniu Was o wszystkich naszych krokach na rzecz poprawy jakości życia, poziomu leczenia i rehabilitacji itd…ach co ja wypisuję. Mam nadzieję, że odzyskają chociaż część z tej kwoty? Z tego co wiem taka szansa istnieje.

Przepraszam bardzo za tak długi i pewnie nieco chaotyczny, nieuporządkowany wpis ale czułem , że muszę przedstawić mój punkt widzenia bo pewnie to oszustwo nie jest ani pierwszym ani ostatnim. Kto na tym, procederze straci, odpowiedzcie sobie sami?
Dziękuję bardzo.

Mateusz na Facebooku

 

Możesz pomóc[9]

Endnotes:
  1. https://goo.gl/AHcAfm: https://goo.gl/AHcAfm
  2. https://www.facebook.com/prawakonsumentow/?pnref=story: https://www.facebook.com/prawakonsumentow/?pnref=story
  3. https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/pomoc-choremu-dziecku-oszustwem-mam-nadzieje-ze-pieniadze-oddadza,755590.html: https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/pomoc-choremu-dziecku-oszustwem-mam-nadzieje-ze-pieniadze-oddadza,755590.html
  4. [Image]: http://www.mati-szostak.pl/wp-content/uploads/2017/07/portretowo-201701.jpg
  5. [Image]: http://www.mati-szostak.pl/wp-content/uploads/2017/07/portretowo-201703.jpg
  6. http://www.mati-szostak.pl/o-mnie/kontakt/#.WWMb4oiLRGM: http://www.mati-szostak.pl/o-mnie/kontakt/#.WWMb4oiLRGM
  7. http://www.mati-szostak.pl/o-mnie/dokumentacja/#.WWMb9oiLRGM: http://www.mati-szostak.pl/o-mnie/dokumentacja/#.WWMb9oiLRGM
  8. http://www.mati-szostak.pl/chcesz-pomoc-2/#.WWMcB4iLRGM: http://www.mati-szostak.pl/chcesz-pomoc-2/#.WWMcB4iLRGM
  9. Możesz pomóc: http://www.mati-szostak.pl/chcesz-pomoc-2/

Source URL: http://www.mati-szostak.pl/2017/07/10/pomoc-dziecku-ktore-nie-istnieje-tak-latwo-oszukac/